lilioweprojekty.pl

Blog tematyczny o modzie, pielęgnacji i zdrowiu

Moda

Pielęgnacja dla skóry suchej – co zrobić, aby skóra wyglądała lepiej?

Pielęgnacja dla skóry suchej – co zrobić, aby skóra wyglądała lepiej?

Skóra sucha to taka, która posiada zbyt małą ilość wody. Dodatkowo nie wydziela ona tyle samo łoju co skóra normalna lub tłusta, przez co jest pozbawiona lipidowej warstwy ochronnej. Sucha skóra jest mniej elastyczna i bardziej podatna na podrażnienia. Może dawać objawy takie jak na przykład swędzenie, pieczenie czy uczucie ściągnięcia.

Zaniedbanie wczesnego etapu przesuszenia skóry może doprowadzić do pękania warstwy rogowej naskórka, a nawet do wystąpienia punktowych mikrokrwawień, co z kolei skutkuje większą podatnością na wystąpienie stanów zapalnych czy różnego rodzaju infekcji.

Jaki cel ma pielęgnacja dla skóry suchej?

Celem każdego rodzaju pielęgnacji jest utrzymanie odpowiedniego wyglądu i kondycji skóry. Działania będą się różnić w zależności od problemu. Pielęgnacja dla skóry skłonnej do atopii i suchej powinna skupiać się na przywróceniu jej prawidłowego nawilżenia i napięcia.

Odpowiednio dobrane preparaty pozwolą pozbyć się swędzenia skóry, szorstkości i innych objawów towarzyszących tego typu skórze. Warto pamiętać również o tym, że sucha skóra szybciej starzeje się niż skóra normalna, mieszana czy tłusta. Nadmierne przesuszenie ma wpływ na obniżenie jędrności i elastyczności, a co za tym idzie na powstawanie lub pogłębianie się zmarszczek. Celem pielęgnacji skóry suchej jest zatem także zachowanie młodego, promiennego wyglądu na dłużej.

Pielęgnacja dla skóry suchej – konsekwencje nieodpowiednich działań

Skórze suchej należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi, aby dobrze się prezentowała i pełniła swoją ochronną funkcję. Zaniechanie pielęgnacji lub wykonywanie nieodpowiednich działań może znacznie pogorszyć stan skóry. Oprócz podstawowych objawów takich jak łuszczenie, pieczenie czy swędzenie, na skórze mogą zacząć pojawiać się zmarszczki lub trudne do wygojenia pęknięcia. Aby zachować jędrną, dobrze napiętą skórę należy regularnie nawilżać skórę. Dobór odpowiednich preparatów to tylko połowa sukcesu. Niezwykle istotna jest systematyczność. Jednorazowe zastosowanie kosmetyku nawilżającego być może przyniesie efekt, jednak będzie on krótkotrwały.

Pielęgnacja dla skóry suchej krok po kroku

Aby przywrócić skórze odpowiednie nawilżenie oraz promienny wygląd należy stosować się do określonych zasad. Pielęgnacja dla skóry suchej powinna wyglądać następująco:

  • aplikowanie nawilżającego kremu na dzień z filtrem UV, przed wykonaniem makijażu,

  • wykonywanie demakijażu delikatnym, niedrażniącym preparatem,

  • nakładanie kremu nawilżającego o bogatym składzie na noc,

  • aplikacja kremu na noc może być poprzedzona nałożeniem nawilżającego serum,

  • stosowanie nawilżających masek kremowych, algowych lub w płacie raz na tydzień,

  • wykonywanie peelingu enzymatycznego nie częściej niż raz na 3 tygodnie.

Regularne stosowanie kremów, masek czy serum sprawi, że skóra odzyska dawny blask, będzie odpowiednio nawilżona, a problemy takie jak łuszczenie czy pieczenie odejdą w niepamięć.

Emolienty, a pielęgnacja dla skóry suchej

Pielęgnacja dla skóry suchej opiera się głównie na działaniach nawilżających. Odpowiednie kremy i maski najczęściej wystarczą do tego, aby skóra odpowiednio się prezentowała i nie sprawiała dyskomfortu. Osoby, które pomimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji w dalszym ciągu zmagają się z tym problemem. Mogą skorzystać z pomocy emolientów. Są to preparaty, które natłuszczają skórę, pozostawiają na niej warstwę ochronną i zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. Pielęgnacja dla skóry suchej wzbogacona o stosowanie emolientów nie jest wymagająca ani czasochłonna. Taki kosmetyk można wlać do wody przeznaczonej do kąpieli i cieszyć się odpowiednio zabezpieczoną, natłuszczoną skórą.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze

Hej. Na naszym blogu lilioweprojekty.pl, znajdziesz masę inspiracji modowych i urodowych. Poznaj najciekawsze triki związane z charakteryzacjami, wizażem, pielęgnacją cery i makijażem. Dowiedz się jak komponować ze sobą ubrania i kolory tak, aby zawsze wyglądać olśniewająco i czuć się pewnie. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.