Własny zegar do nauki

Szczęśliwi czasu nie liczą, a dzieci w szczególności :) Chyba, że chodzi o podwieczorek, wyjście do kina czy długość pobytu na placu zabaw.. 😉 Niestety jak wszyscy, i maluchy muszą nauczyć się jak odczytywać godzinę na zegarze analogowym, w końcu i w komórce może wyczerpać się bateria… Pomocy naukowych do nauki zegara jest wiele, ale można taką zrobić przecież samemu i nawet przyozdobić, jak nam pasuje…


Potrzebne materiały:

– szablon zegara (do pobrania tutaj)

– kolorowa pianka (w naszym przypadku 2mm) lub karton

– nożyczki

– czarny marker

– klej na gorąco lub inny, np. Kropelka

– kalka (opcjonalnie)

– zużyty długopis

– laminator (opcjonalnie)

– naklejki – cyferki (opcjonalnie)

– dziurkacz (opcjonalnie)


Instrukcja wykonania:

 1. Drukujemy szablon i wycinamy elementy oznaczone linią przerywaną.
 2. Jeżeli zamierzamy pod zegarem umieścić pole do pisania, należy je wyciąć i zalaminować. Laminowanie pozwoli na wielokrotne pisanie po polu.
 3. Pomiędzy szablon a piankę wkładamy kalkę techniczną i odrysowujemy poszczególne części. Niestety w zależności od firmy i siły nacisku, kalka odbija się na piance lub też i nie. Pianka jest miękka, więc jeśli mamy problem z kalką wystarczy mocniej nacisnąć i linie będą na tyle wyraźne, że będzie można dalej działać..Wycięte elementy zegara
 4. Markerem poprawiamy odbite elementy. Jeżeli chcemy, cyfry pisane możemy zastąpić naklejkami. Jeżeli chcemy, możemy też tarczę ozdobić kolorowymi pisakami. Nie zalecam stosowania ozdób wypukłych, gdyż nasze wskazówki mogą o nie haczyć.
 5. Z pianki lub kartonu wycinamy (jeśli to konieczne) prostokąt o rozmiarze kartki A4.
 6. Wycinamy elementy zegara. Najlepiej, aby poszczególne części były w innym kolorze, aby ułatwić tłumaczenie, która wskazówka jest mała a która duża.
 7. W miejscach oznaczonych kropką na tarczy i wskazówkach robimy otwory dziurkaczem lub nożyczkami.
 8. Z zużytego wkładu do długopisu odcinamy końcówkę – to będzie nasz bolec, na którym obracać będą się wskazówki. Ja odcinałam „na oko” (wiem, bardzo fachowo). Przyłożyłam, była za długa, odcięłam nadmiar.
 9. Tarczę zegara mocujemy na naszej podstawie A4 za pomocą kleju.
 10. Do otworu w środku tarczy nanosimy odrobinę kleju i umieszczamy nasz bolec. Czekamy, aż klej przyschnie. Uważamy, aby klejem nie pobrudzić bolca powyżej tarczy, inaczej nasze wskazówki będą miały kłopot się obracać.
 11. Gdy bolec zostanie umieszczony, nakładamy wskazówki, najpierw dużą, potem małą. Uważamy, aby klej do mocowania bolca był zupełnie suchy.
 12. Na koniec na bolec nakładamy zawleczkę. W tym celu nanosimy odrobinę kleju do zawleczki i delikatnie przyklejamy pilnując, aby klej nie dostał się do otworu dużej wskazówki.zegar_2
 13. Pod gotowym zegarem przyklejamy pole do pisania. Można na nim umieszczać godzinę za pomocą markera suchościeralnego. W ten sposób możemy zadawać dziecku zadania, celem samodzielnej pracy (odczytywanie godzin zapisanych cyfrą i ich pokazywanie na tarczy).Przyklejona etykieta
Similar posts

Zapisz się na newsletter

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.