Optymalizacja układanek

Moje dziecko weszło w fazę układanek. Sama za młodu spędzałam długie godziny na układaniu puzzli, więc zainteresowanie rozumiem i popieram.

Układanki pozwalają ćwiczyć obie półkule mózgowe, co dowodzą przeróżne badania naukowe. Wydajność komórek się zwiększa, spada prawdopodobieństwo choroby Alzheimera, zaników pamięci, demencji, a nawet dochodzi do wydłużenia życia jako takiego. Układanki aktywizują mózg, który produkuje dopaminę, która jest głównie odpowiedzialna za procesy uczenia się i zapamiętywania.

Od strony praktycznej, układając puzzle wysilamy wyobraźnię, zwiększamy swoją koncentrację, spada tętno i ciśnienie, co niektórzy nawet porównują do stanów medytacyjnych. Pełny artykuł w j.angielskim dostępny jest tutaj.

Mamy jednak jeden problem z układankami – przestrzeń jaką zajmują. Zestawy z mniejszą ilością elementów dostępne są w rewelacyjnej wersji ramkowej – dla niezorientowanych, układankę kupuje się już złożoną i ofoliowaną, wpasowaną w tekturową ramkę będącą częścią całego obrazka. Układankę wyjmuje się i układa na powrót do ramki i tak też się ją przechowuje. Niestety większe zestawy są o wiele rzadziej sprzedawane w postaci układanek ramkowych, a częściej w pudełkach, które zajmują niesamowite ilości miejsca na półkach i w szafach. Stąd pomysł na optymalizację naszych układanek.puzzle

Oczywiście, osoby, które układanki kupują dla swoich pociech z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży nie znajdą sensu w niniejszym poście..

Generalnie na czym mi zależało to eliminacja wielgachnych pudełek. Uczyniłam to przeobrażając nasze układanki w wersje ramkowe.

puzzle

Potrzebne materiały:

– układanka

– karton

– pianka samoprzylepna

– linijka

– nożyczki

– linijka

– skalpel

Wykonanie:

  1. Układamy układankę i mierzymy rozmiar.
  2. Przygotowujemy karton większy niż układanka oraz samoprzylepną piankę. Ja pierwotnie zamierzałam zrobić ramkę żółtą, ale przez przypadek ją zniszczyłam :)puzzle
  3. Z samoprzylepnej pianki wycinamy cztery paski będące ramką. Ich zakończenia u nas są ukośne, ładniej to wygląda. Poza tym dzięki temu nie muszą być dłuższe niż obrazek – ja wycięłam je z arkusza A4. Paski są u nas na grubość 15 mm i długości złożonego obrazka.puzzle
  4. Puzzle układamy na kartonie i przyklejamy ramkę tak, aby idealnie stykała się z krawędziami układanki.puzzle
  5. Całą ramkę wycinamy.puzzle
  6. W rogu skalpelem wycinamy otwór, który pozwoli na wypchnięcie elementów – unikniemy wyginania kartonu podczas rozpoczynania zabawy.puzzle
  7. Z pudełka wycinamy obrazek, aby mieć podpowiedź, jak wygląda układanka – to dla młodszych.

Układanka ramkowa jest bardzo korzystna, ponieważ:

  • łatwiej się ją przechowuje (nawet 8 układanek zamiast jednego pudełka)
  • ułatwia układanie sugerując rozmiar obrazka i położenie krawędzi
  • układać puzzle można nawet, jeśli podłoże nie jest stabilne, jak np. na łóżku (moje dziecię uwielbia władować się nam do łóżka z układanką z samego rana)

puzzle

Similar posts

Zapisz się na newsletter

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.