Notesik na punkty

Uwielbiam gry planszowe, karciane i wszelkie inne. Najczęściej jednak w moim przypadku przyjemność grania łączy się z obowiązkiem zapisywania punktów. Aby ten obowiązek nie stanowił jednak kłopotu, nie wymagał szukania naprędce kartki, rysowania tabelek, można wcześniej przygotować sobie własny bloczek do notowania punktacji. Darmowy szablon do pobrania tutaj.

Poniżej podaję propozycję wykonania notesiku, którego kartki są łączone klejem. Jeśli będziemy delikatnie się z notesem obchodzić, wówczas klej powinien wytrzymać częste otwieranie, jednak może się tak zdarzyć, że łączenie zacznie słabnąć. Stąd należy wcześniej przemyśleć, jak zamierzamy korzystać z notesika (czy zależy nam, aby wszystkie kartki zostały czy też nie ma to dla nas znaczenia i będziemy je wyrywać). Ma to również znaczenie w kontekście okładki. Ładnie zrobiona może być efektownym dodatkiem (jeśli notesik ma być prezentem), ale jeżeli obawiamy się, że okładka odpadnie z czasem, a zależy nam na niej, może należałoby kartki np. zbindować lub połączyć za pomocą kółek?


Potrzebne materiały:

– kartki do drukarki

– grafika, jeśli chcemy przyozdobić okładkę/poszczególne strony

– edytor graficzny lub tekstowy, np. Microsoft Word, OpenOffice, inDesign etc.

– klej do łączenia arkuszy papieru (można kupić lub zrobić własny – instrukcje tutaj)

– pędzelek

– klamerki do papieru (opcjonalnie)

– ciężka książka


Wykonanie:

 1. Na komputerze projektujemy okładkę i poszczególne strony. Ja okładkę dodatkowo ozdobiłam.Okładka
 2. Rozmiar notesiku zależy od nas. Ja zaprojektowałam notesik, aby każda kartka pomieściła 3 strony. Jedna strona zawiera miejsce na odnotowanie postępów 4 graczy – standardowa ilość uczestników w naszych grach. Można tą ilość zwiększyć, pamiętając, aby odpowiednio zwiększać wielkość kartek – musimy mieć przecież miejsce na wpisanie imienia i punktów, więc kolumny nie mogą być zbyt wąskie. Jeżeli wiemy, że zawsze gramy w tym samym towarzystwie (mama, tata, dzieci), ich imiona można wpisać jeszcze na etapie projektu. Najwyżej przy nieobecności któregoś gracza jego kolumna będzie pusta.
 3. Drukujemy okładkę oraz poszczególne strony w ilości, jaka nam jest potrzebna. Ja zrobiłam 25 kartek.
 4. Jeżeli zamierzamy okładkę dodatkowo ozdobić innymi elementami, teraz jest na to odpowiednia pora.
 5. Gotowe kartki układamy jedna na drugą. Na górze i spodzie całego bloku kładziemy po jednej dodatkowej kartce (może być z brudnopisu, zadrukowana itp.). Ta kartka zostanie oderwana po sklejeniu notesiku.
 6. Całość możemy spiąć klamerkami, aby kartki nam się nie przesuwały.
 7. Na całym notesiku kładziemy ciężką książkę. Brzeg notesiku, który będzie klejony powinien wystawać poza blat roboczy na odległość 1-2cm. Nie chcemy przykleić notesu do stołu, a jednocześnie potrzebne jest stabilne i równomierne ściśnięcie kartek.Ciężka kuchnia
 8. Pod notesikiem, np. na krześle możemy położyć szmatkę lub kartę papieru, aby nie ubrudzić podłogi kapiącym klejem.
 9. Małym pędzelkiem nanosimy klej na brzeg notesiku. Po pierwszej warstwie należy odczekać kilka minut, aby klej stwardniał, a następnie dodajemy warstwę drugą i odpowiednio później trzecią. Mi wystarczały 3 warstwy, ale ich ilość zależna jest w dużej mierze od liczby kartek. Im więcej kartek, tym więcej kleju.
 10. Nanosząc klej nie przejmujemy się, że pędzelkiem wyjedziemy na okładkę czy spód. Po to właśnie dodaliśmy dodatkowe arkusze po obu stronach. Gdy klej wyschnie te dwie kartki delikatnie odrywamy. Można sprawdzić delikatnie palcem, czy klej nadal jest mokry przed oderwaniem kartek. Nie chcemy za wcześnie nadwyrężać mocowania.
 11. Po całkowitym wyschnięciu kleju odrywamy zewnętrzne kartki. Notesik można wręczyć jako prezent innym zapalonym graczom lub korzystać z niego w domu.Notes
 • Ania Kor

  Witam serdecznie, jak zrobić własny klej do łączenia krawędzi arkuszy? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

  • http://www.lilioweprojekty.pl Liliowe Projekty

   Bardzo dziękuję :) Widzę, że gapa ze mnie i nie dodałam linku do tego kleju – już poprawiam, i podaję też tutaj przepis http://lilioweprojekty.pl/dom_pomysl/klej-do-tworzenia-notesow/

   Place zabaw nadal odwiedzamy, ale mieliśmy tyle na głowie tego lata, że nie dodałam zbyt wielu wpisów. Ale jasne, może tam zaglądać nawet jesienią i zimą, co jak co, ale dzieciakom mróz nie straszny :) Pozdrawiamy!

Zapisz się na newsletter

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.