Magnetyczna sztuka współczesna

W sklepie z gadżetami dla firm widziałam zabawkę z kategorii relaksacyjnych, takich, co zajmują ręce, gdy trzeba się odprężyć, lub przeciwnie, trzeba się skupić i najlepiej się myśli, gdy dłonie są zajęte.

Zestaw składał się z bodajże kilkunastu metalowych nakrętek (według opisu, takich zwyczajnych ze sklepu żelaznego) oraz podstawy, w której ukryty był bardzo silny magnes. Zabawa polegała na układaniu przeróżnych figur i konstrukcji na bazie, tworzenie swego rodzaju sztuki nowoczesnej. Temat mnie zafascynował, raz, że lubię magnesy, a dwa, wszelkiego rodzaju układanki.

Widząc zabawkę stwierdziłam, że z pewnością mogę stworzyć coś podobnego, a może nawet uda mi się to udoskonalić :) I myślę, że mi się udało :)magnetyczne rzeźby

Nasza zabawa opiera się na podobnych elementach, chociaż nie do końca. Zasadniczą częścią są nakrętki, ale po pierwsze, są one rożnej średnicy. Do tego dobrałam kilka par śrub oraz podkładki. Wszystko nabyte w OBI. Dokładny zestaw składa się z:

– podkładki fi 44 mm (zewnętrzna średnica) – 2 sztuki

– podkładki fi 29 mm (fi 17 wewnątrz) – 2 sztuki

– śruby maszynowe długość 60 mm, fi 6 mm – 2 sztuki

– śruby maszynowe długość 30 mm, fi 6 mm – 2 sztuki

– śruby maszynowe długość 15 mm, fi 8 mm – 2 sztuki (docelowo pod magnes)

– nakrętki fi 14 mm ( 4 sztuki, w tym dwie pod magnes)

– nakrętki fi 12 mm – 2 sztuki

– nakrętki fi 10 mm – 2 sztuki pod magnes

– nakrętki fi 9 mm – 2 sztuki

magnetyczne rzeźby

Niestety nie dysponowałam tak silnym magnesem, jak w wersji sklepowej. Problem obeszłam mocując do kilku nakrętek i śrub magnesy neodymowe samoprzylepne. Takich magnesów mam całkiem sporo – kupiłam raz większą ilość z nadzieją, że oszczędzając na kosztach wysyłki do czegoś się przydadzą. Nasze magnesy mają średnicę 1 cm i spisują się rewelacyjnie! Klej trzyma mocno, wsparty faktem, że magnesy zwyczajnie przyciągają nakrętki, do których są przyklejone. Nakrętki są sześcioboczne, więc magnesy dodałam na trzech bokach naprzemiennie.Przykleiłam po magnesiku także na dwóch śrubach. Ot tak po prostu. Pozostałe elementy są bez magnesów.

magnetyczne rzeźby

Wskazane rozwiązanie wydaje się być lepsze od sklepowej bazy, ponieważ pozwala na manipulowanie elementami także w powietrzu. Raz połączone elementy można obracać, podnosić, modyfikować, a usunięcie jednej magnesowej nakrętki najczęściej nie spowoduje rozsypania się całej konstrukcji. Można śmiało tworzyć magnetyczne rzeźby!magnetyczne rzeźby

W sumie zużyłam 14 magnesów, każdy kosztował 1 zł, do tego koszt tych kilku nakrętek i śrub, tak więc nie jest to najdroższa zabawka świata, a jest wielce interesująca! Moje dziecię od początku wykazało bardzo duże zaciekawienie elementami i chociaż jeszcze nie potrafi budować skomplikowanych konstrukcji, to i tak podejmuje próby. Najlepiej jej wychodzą głowy Myszki Miki :)magnetyczne rzeźby

Generalnie fascynuje ją fakt, że części się przyciągają, testuje, gdzie może co przyłożyć, aby uzyskać stabilne połączenie, jakiej wysokości wieże jej się uda zbudować, ile elementów utrzyma się na jednym, itd. itp. Powoli zauważa, że metalowe elementy przewodzą pole magnetyczne, co sprawia, że nawet kilka nakrętek dalej, części trzymają się.magnetyczne rzeźby

Dodatkowo zakupiłam miseczkę w OBI, w której podstawie jest magnes. Miseczka zwiększa możliwości, ponieważ oddziaływuje także na elementy bez magnesu, ale nie jest niezbędna. Po prostu dodaje więcej frajdy z budowania :)

magnetyczne rzeźby

rzezby-21

Z czasem myślę, że moje dziecko będzie dokładniej przyglądało się częściom, a wówczas wprowadzę karty ze wzorami, które stworzyłam. Wydrukowane, zalaminowane, stanowią ciekawy dodatek do zabawy, ponieważ wymuszają większego skupienia, aby odwzorować przedstawiony na zdjęciu układ. Wprawdzie jednocześnie ograniczamy kreatywność i innowację, jednak to nie musi być jedyna forma zabawy, a jedynie jakiś przerywnik. Wbrew pozorom odtworzenie układu z obrazka nie jest takie proste!

rzezby-3

Dla chętnych, książeczka do pobrania tutaj. Niektóre magnetyczne rzeźby są proste, inne bardziej skomplikowane, nie wszystkie wykorzystują wszystkie elementy.. Książeczkę należy wydrukować, zalaminować, wyciąć i najlepiej przedziurkować, aby wszystkie karty były na kółeczku – w ten sposób będzie wygodnie, ale karty nie pogubią się.

rzezby-2-2

Niektóre konstrukcje nie będą stać samoistnie, gdyż ciężar nie jest symetrycznie rozłożony – wówczas przydaje się jakaś metalowa podstawa (ale niekoniecznie magnes). Można wykorzystać blachę do pieczenia, jakąś obudowę, metalowy stolik itp. albo zwyczajnie ułożyć bez stawiania. Może też cały komplet trzymać w jakimś metalowym pudełeczku, które jednocześnie będzie taką bazą.rzezby-1-2

Tak czy inaczej, zabawka trafiona w dziesiątkę, a przyznam szczerze, sama bawię się z moim dzieciakiem, gdyż jest coś wciągającego w takim „zlepianiu” części. Faktycznie można się odstresować :)

Similar posts

Zapisz się na newsletter

Najnowsze komentarze

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.