Gra w stylu Bottle Topps

Na początku lat 90 w USA została wydana gra zręcznościowa o nazwie „Bottle Topps”. Niestety jest to, zdaje się, jedna z tych gier, które nigdy do Polski nie dotarły, a jeśli dotarły, to nie zyskały na popularności, ponieważ ja osobiście takiej gry nie znałam i nigdy nie widziałam, podobnie z moimi znajomymi.

Grę zobaczyłam u znajomych Amerykanów i stwierdziłam, że z pewnością byłabym w stanie wykonać coś podobnego. Gra jest banalnie prosta, dzięki czemu może w nią grać każdy o pewnej dłoni i stalowych nerwach. Zuzia natomiast ostatnio bardzo lubi robić stosy, więc i ona może z gry skorzystać, ćwicząc swoje umiejętności w układaniu żetoników.butelka-5

W skład oryginalnej gry wchodzi drewniana butelka zakończona okrągłym talerzykiem oraz 100 drewnianych żetonów. Gra polega na układaniu tychże żetonów na talerzyku (jednocześnie obok można położyć maksymalnie trzy, ale wówczas wszystkie żetony wystają poza obrys talerzyka) do momentu, aż braknie żetonów. Żetony można układać w każdą ze stron (w górę i na boki), jeśli jesteśmy w stanie je w ogóle położyć bez strącenia pozostałych. Przegranym zostanie osoba, która strąci całą konstrukcję. Dodatkowo za każdy zrzucony żeton, gracz musi położyć na stosie dwa.

My dodaliśmy własny wariant gry. Strącenie całej konstrukcji oczywiście kończy grę, jednak żetonów nie układa się z ogólnodostępnej puli żetonów, a każdy gracz posiada swoją. Na początku gry dzielimy wszystkie żetony pomiędzy graczy, a każdy gracz po kolei kładzie jeden na stosiku. Wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się swoich żetonów. Jeśli jednak jakieś żetony spadną podczas próby położenia żetonu, te żetony automatycznie wchodzą do puli tego gracza, który je strącił.

Niestety nie mam stolarni, nie jestem stolarzem-hobbystą, a moje umiejętności w pracy w drewnie ograniczają się do wywiercenia okazjonalnej dziurki, więc na dzień dobry odpadało wykonanie podobnej gry w wersji drewnianej. Przeszłam zatem do planu B i za budulec wykorzystałam plastik. Jaka radość, gdy się okazało, że powinno się udać! Oczywiście dodatkowy plus jest taki, że z dumą mogę się pochwalić procesem recyklingu, a nawet upcyklingu! :)


Potrzebne materiały:

– butelka po napoju na podstawę gry. Butelka powinna być dość ciężka, aby się nie przewracała od gwałtownego wydechu (gdy odczujemy ulgę, że żeton się trzyma!), co mogłoby być źródłem wielu frustracji graczy. Jeżeli skorzystamy z butelki plastikowej, najlepiej ją wcześniej uzupełnić wodą. Wybór zależy od punktu poniżej.

– plastikowa nakrętka od butelki. Nakrętka może pasować na butelkę z punktu powyżej albo i nie, w zależności czy grę będziemy przechowywać z butelką w komplecie. Jeżeli nakrętka będzie pasować, wówczas na czas gry można butelkę wypełnić wodą. Jeśli się przewróci, nie będzie powodzi. My wykorzystujemy butelkę po coca-coli 😛 Butelka ma dla nas wartości sentymentalne, bo jest pamiątką po wizycie w pierwszej fabryce Coca-coli w Atlancie (nie posiada kodu kreskowego, bo zeszła bezpośrednio z taśmy produkcyjnej w prezencie dla gości). Butelka jest szklana, więc dość ciężka i stabilna, ale chociaż ryzyko występuje, nie boimy się przypadkowego stłuczenia. Nasza nakrętka to zamknięcie plastikowej tubki po musujących tabletkach. Idealnie pasuje do szyjki naszej butelki.

– talerzyk i żetony. Do ich przygotowania wykorzystałam gruby plastik będący pozostałością po dużym pojemniku Domestosa. Plastik był bardzo gruby i do tej pory nie znajdował zastosowania, ponieważ bardzo trudno się go cięło nożyczkami, więc wszystko wychodziło bardzo koślawe. Moja maszynka do wycinania Sizzix poradziła sobie jednak bardzo dobrze. Zamiast plastiku można wykorzystać gruby karton – ważne jest, aby żetony i talerzyk się nie wyginały podczas zabawy.

– nożyczki lub maszynka do wycinania np. Sizzix Big Shot. W zależności od grubości plastiku, bez maszynki może się nie obejść – wszystko zależy od Waszego wyboru. Ja nie byłam w stanie wyciąć kółek ręcznie, więc wykorzystałam moją maszynkę i wykrojnik z podstawowymi kształtami (oba okręgi).

– klej, np. na gorąco. Jest potrzebny, aby zamocować talerzyk na nakrętce. Na upartego można talerzyk kłaść bezpośrednio na szyjce butelki, rezygnując z nakrętki, ale mi zależało na stabilności talerzyka i zniwelowaniu ryzyka przypadkowego strącenia talerzyka z butelki przez Zuzię. Poza tym zawsze jest szansa, że żetony z którejś strony przeważą i cała konstrukcja spadnie tylko z tego powodu.

– ozdoby (opcjonalnie). Aby gra nabrała bardziej dziecięcego charakteru (plastik nie jest tak elegancki jak drewno, więc jakaś ozdoba mu się przyda) na każdym żetonie oraz talerzyku przykleiłam naklejki z Myszką Miki. Swoją ścieżką tak samo Myszka jest tak samo amerykańska jak Coca-Cola – czy można o bardziej zamerykanizowaną grę własnej produkcji? 😛 Ozdoby muszą być płaskie, aby nie utrudniać układania żetonów, więc naklejki wydały się idealne.

– pojemniczek lub woreczek do przechowywania żetonów (opcjonalnie). Ja wykorzystałam pojemnik po tabletkach musujących, który okleiłam naklejkami z Myszowatym. W ten sposób nasz talerzyk przyklejony do nakrętki jest jednocześnie zamknięciem pojemniczka.


Wykonanie:

  1. Cała zasadnicza praca polega na przygotowaniu żetonów. Jakiś czas temu rzuciłam wszystkim hasłem, że zbieram plastik, ale nie taki miękki po butelkach z wody mineralnej, a twardszy, np. butelki po szamponach, żelach, płynach do prania itd. Wycinam z tychże butelek części płaskie, a potem utylizuję do produkcji wszelakiej maści ozdób i zabawek (dla żetonów mam już mnóstwo zastosowań, ale nie nadążam z robieniem zdjęć!). W tym projekcie wykorzystałam pojemnik po 10-litrowym Domestosie. Z uwagi na zawartość, kanister był wykonany z bardzo twardego i grubego plastiku, jeszcze grubszego niż w mniejszych opakowaniach, więc wydało się to idealne. Myślę, że cieńszy plastik również się sprawdzi, chociaż może być odrobinę trudniejsze włożenie żetonów do powstałych w trakcie gry szczelin. Jedna uwaga zaobserwowana podczas testów plastikowych żetonów: najlepiej wybrać plastik o lekko chropowatej powierzchni. Ułatwi to układanie żetonów – nie będą tak łatwo zjeżdżać z konstrukcji. Jeśli ktoś będzie szukał takiej butelki to z pewnością w dotyku zauważy różnicę w plastiku wykorzystanym do produkcji butelki takiego Domestosa (nawet małego) a np. żelu pod prysznic (żele zazwyczaj są w wyjątkowo gładkich pojemnikach).butelka-1
  2. Żetony i talerz mogą być także z kartonu, z pewnością łatwiej wówczas o ich przygotowanie. Bez względu na materiał, żetonów powinno być całkiem sporo. Oryginalna gra ma 100 żetonów, ja zrobiłam połowę tego, a i tak trudno czasami nam ułożyć wszystkie. Bardzo możliwe, że nasze umiejętności mają braki i z czasem staniemy się lepsi, ale jeszcze pewnie długo to potrwa.
  3. Żetony i talerzyk wycięłam wykorzystując moją wierną maszynkę Sizzix Big Shot, ale można pokusić się o wycinanie ręczne. Wystarczy odrysować kółeczka na wybranym medium i nożyczki w dłoń! To może też być dodatkowe zajęcie rozwijające umiejętności malutkich ludzi. Wycinanie kółek nie jest najprostszym zadaniem :)
  4. Talerzyk nie powinien być za duży. Idealnie, aby pozwolił na ułożenie trzech żetonów tak, aby każdy wystawał poza obrys talerzyka. Wówczas poziom trudności będzie zbliżony do oryginalnego.
  5. Do talerzyka przyklejamy nakrętkę klejem na gorąco. Jak wspomniałam wcześniej, można ten etap pominąć, a talerzyk kłaść bezpośrednio na szyjce butelki.
  6. Nanosimy ewentualne ozdoby i gra gotowa!butelka-2

Nie wiem, co jest w tych żetonikach, ale czasami sama zabieram się za partyjkę gry w pojedynkę i nie dziwię się, że Zuzi się podoba. Takie układanie wymaga wyjątkowo pewnej ręki i chociaż stresuje, jak każda gra zręcznościowa, to jednak z drugiej strony relaksuje, bo człowiek zapomina o wszystkim, a skupia się wyłącznie na żetonikach :)

butelka-3

Początek rozgrywki – trzy żetony na talerzyku.

Rozgrywka w toku. Żetony się piętrzą.

Rozgrywka w toku. Żetony się piętrzą.

Zuzia póki co, nie potrafi jeszcze grać według zasad, ale lubi układać żetoniki w stosik, a potem oczywiście je przewracać. Poza tym, ciągle trwa u niej faza Myszki Miki, więc z radością ogląda każdy żetonik i komentuje naklejki..

Stosik stoi.

Stosik stoi.

Stosik leci :)

Stosik leci :)

Similar posts

Zapisz się na newsletter

Najnowsze komentarze

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.