EDU-BOX Szlaczki

Zrobiłam mojemu dziecięciu zabaweczkę ćwiczącą ruchy dłoni, przygotowując do pisania. Zabawka z cyklu tych manipulacyjnych, gdzie nacisk się kładzie na zręczność, delikatne ruchy. Prosta w budowie, aczkolwiek pożyteczna, znajduje u nas zastosowanie dwojako.

szlaczki

Pierwsze zastosowanie to manipulowanie gałką. Przesuwamy gałkę od prawej do lewej lub od lewej do prawej, naprzemiennie ćwicząc obie dłonie, starając się przejść całą trasę w jednym płynnym ruchu.

Drugie zastosowanie wymaga wyjęcia gałki i jest trudniejsze, więc przeznaczone dla odrobinę starszych. Otóż, umieszczamy na początku trasy szklaną kulkę i tak poruszamy deseczką, aby kulka przetoczyła się na drugi koniec bez upadnięcia na podłogę. Ten wariant ćwiczy delikatność ruchów, umiejętność zachowania równowagi i refleks.

Obie zabawy ciekawe i pożyteczne, przy czym wykonanie niezbyt skomplikowane. Przy wariancie 1 potrzebna jest nasza skrzynka edu-box, przy drugim już niekoniecznie.


Potrzebne materiały:

– deseczka

– narzędzie do cięcia, np. wiertarka i wiertło wielofunkcyjne dremela

– papier ścierny

– ołówek

– gałka do drzwiczek ze śrubą


Wykonanie:

  1. Na desce rysujemy planowaną trasę. Można dodać kilka ślepych zaułków, dla uatrakcyjnienia zabawy.szlaczki
  2. Przygotowujemy gałkę drewnianą – sprawdzamy średnicę śruby.
  3. Planujemy wycięcie trasy – porównujemy średnicę ostrza ze średnicą główki śruby od gałki. Zależy nam, aby średnica główki była większa, niż trasa (w ten sposób gałka nie będzie wypadać).
  4. Zaznaczoną trasę wycinamy – ja mam wiertełko dremela, które pozwala ciąć w każdym kierunku, więc sprawa odrobinę prostsza. Generalnie bez jakiejś wyrzynarki się raczej nie obejdzie.szlaczki
  5. Wyciętą trasę szlifujemy papierem ściernym.szlaczki
  6. Przykręcamy gałkę mocując śrubą od dołu tak, aby gałka swobodnie poruszała się po trasie (nie może być zatem zbyt mocno przykręcona do deski).szlaczki

Niby nic trudnego, a jednak taka odmiana zabawy znajduje się na wszystkich panelach i tablicach edukacyjnych…szlaczki

Mamy też możliwość wykorzystania deski do zabawy odrobinę innej niż zaprezentowana powyżej. Jeśli zastąpimy gałkę szklanką kulką, otrzymujemy dość ciekawą grę zręcznościową polegającą na przeprowadzeniu kuleczki z jednej krawędzi deseczki na drugą bez jej upuszczenia. Zabawa wymagająca sporej zręczności i umiejętności utrzymania deski w stanie równowagi na tyle, aby kuleczka się zbytnio nie rozpędziła i nie wypadła z toru. Zdecydowanie wyższy poziom trudności niż prowadzenie drewnianej gałeczki, co sprawia, że zabawa ma odbiorców pośród obu moich dziewczyn.

Lista projektów w ramach edu-boxa tutaj

Similar posts

Zapisz się na newsletter

Najnowsze komentarze

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.