EDU-BOX Kłódki zamknięte na klucz

Maria Montessori uważała, że dzieci podczas nauki popełniając błędy wolą same je zauważać i próbować poprawić, aniżeli polegać na kontroli dorosłego. Aby móc jednak poprawiać swoje błędy, muszą jednak być w stanie je spostrzec, zanalizować i podjąć decyzję w zakresie ich korekty. W tym celu pomoce dydaktyczne powinny być tak skonstruowane, aby pozwolić na takie działanie.

Czystym przykładem takiej nauki jest nasza zabawa z kłódkami. Wykonana w ramach edu-boxa, pozwala na samodzielną pracę dziecka, ponieważ do jednej kłódki pasuje tylko jeden kluczyk, a to oznacza, że jeśli zostanie wybrany nieprawidłowy, dziecko od razu otrzyma informację zwrotną – kłódka nie otworzy się. Metodą prób i błędów całe zadanie można wykonać bez udziału rodzica czy nauczyciela.kłódki

Nasza zabawa pozwala na ćwiczenie zręczności, koordynacji ręka-oko, ponieważ operowanie kluczykami nie jest w cale takie łatwe. Do tego dochodzi zwykła umiejętność otwierania i zamykania kłódek i mamy zabawę.kłódki

Jeśli chcemy ułatwić zadanie, do kluczyków i kłódek można dołączyć oznaczenia, kolory, cyfry itd., cokolwiek aby zabawa była mniej trudna, a jednocześnie pozwalała na ćwiczenie innej umiejętności.


Potrzebne materiały:

  • deska w ramach edu-boxa, ewentualnie każda inna deska
  • kłódki w dowolnej ilości, u nas jest 5
  • gwoździe U dwa razy tyle, ile kłódek
  • młotek
  • oznaczenia (opcjonalnie)

Wykonanie:

  1. Nasza sklejka jest cienka i nie pozwalała na wbicie gwoździ wystarczająco głęboko, żeby były pewnie zamocowane. Stąd do deski przykleiłam najpierw listwy, w ten sposób skutecznie zwiększając grubość bazy i pozwalając na głębokie wbicie gwoździ.
  2. Do deski mocujemy gwoździe w kształcie litery U. Gwoździe powinny utworzyć oczka, do których będziemy mocować kłódki. Tworzymy dwa rzędy takich oczek w odstępach wystarczających do zamontowania kłódek (żeby kłódki nie uderzały o haczyki).
  3. Opcjonalnie kłódki oznaczamy, np. kolorowymi spinaczami, karteczkami lub wstążkami, które mocujemy także do kółeczek, na których wiszą kluczyki. W ten sposób zabawa jest łatwiejsza, ale pozwala na jednoczesną powtórkę innych zagadnień.

Kłódki kupiłam na allegro przy okazji zakupu innych metalowych części, były dość tanie bo kosztowały bodajże 2 złote za sztukę. Wprawdzie sam zakup jest mało opłacalny z powodu przesyłki, ale jeśli jesteśmy w stanie jej uniknąć, same kłódki mogą się przydać jeszcze w przyszłości.kłódkikłódki

Lista projektów w ramach edu-boxa tutaj :)

 

Similar posts

Zapisz się na newsletter

Najnowsze komentarze

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.