EDU BOX

Ostatnimi czasy uwielbiam pracować z drewnem. Drewno jest ponadczasowe i nawet najbardziej banalne zabawki wykonane z tego materiału zyskują na uroku i elegancji. Wiem, nie o to chodzi w zabawkach, aby były eleganckie, jednak rodzice często z maluchem bawią się razem i jednak przyjemniej jest, gdy przynajmniej jedno z nich docenia wykonanie przedmiotów.

Na temat korzyści płynących z zakupu drewnianych zabawek napisano wiele.. Są wielce edukacyjne, ponieważ wymuszają pracę wyobraźni, zamiast zastępować ją migającymi, wyjącymi, plastikowymi odpowiednikami. Drewno jest wytrzymałe. Wiele zabawek, zwłaszcza tych ręcznie robionych, wytrzymuje próbę czasu i po 30 latach nadal wyglądają pięknie (nawet jeśli farba zaczęła odchodzić). Wprawdzie do produkcji potrzeba drzew, ale zawsze jest to bardziej ekologiczne niż zaśmiecanie świata plastikiem. Poza tym wiele zabawek można zrobić z odpadu, który pozornie wydaje się zupełnie nieprzydatny. Gałęzie po przycince, resztki z produkcji mebli, wyłamane konary drzew po burzy – to wszystko może stać się bazą drewnianej zabawki i wiele firm zajmujących się profesjonalną obróbką drewna rozpoczęło swoją przygodę ze sprzedażą gotowych produktów dla dzieci. Drewniane zabawki w surowej postaci lub pokryte nietoksyczną farbą (np.na bazie wody) nie zawierają szkodliwych dla dzieci chemikaliów, więc nawet po długiej zabawie ryzyko wchłonięcia takich substancji jest niewielkie a nawet zerowe. Drewno zachowuje swoją strukturę, wygląd, zapach, więc dziecko ma szansę na obcowanie z materiałem, który rzeczywiście występuje w przyrodzie. Pobudza to nie tylko zmysł wzroku, ale także węchu a zwłaszcza dotyku. Surowe zabawki, po minimalnej obróbce, nigdy nie są identyczne, mają inny kształt czy wygląd kory (jeśli została zachowana). Dostarcza to całkowicie innych doznań niż gładki plastik.

Najważniejszym dla mnie jednak jest fakt, że z drewnem można bardzo wiele zrobić także w domowych warunkach. Wielokrotnie się zdarzało, że korzystając z prymitywnych narzędzi tworzyłam całkiem fajne zabawki (dobry sekator to podstawa). Teraz do wielu czynności wykorzystuję zwykłą wkrętarkę (która zapewne niedługo wyzionie ducha), do tego kilka wierteł różnej średnicy, papier ścierny. Problemem jednak zawsze była konstrukcja bazowa, coś na czym nasza zabawa byłaby oparta. Tworzyć za każdym razem nową byłoby bezsensowne. Poza tym umówmy się, kto ma w domu tyle miejsca, aby trzymać niezliczone ilości drewnianych zabawek, z których każda ma inny rozmiar, kształt, ani to postawić, ani włożyć do pudełek, bo tu coś odstaje, tam przeszkadza… Dlatego wpadłam na pomysł zabawki z wymiennymi frontami.edu-box

Nie szukając długo, zakupiłam na allegro pudełko na wino. Koniecznie należy się tu upewnić, czy pudełko nie posiada wewnątrz dodatkowego wspornika na szyjkę butelki, bo może nam to przeszkadzać! Na zasuwanej pokrywie kazałam sobie wygrawerować dumnie brzmiącą nazwę „skrzynka edukacyjna” bo taki jest jej cel. Następnie w OBI zamówiłam deseczki ze sklejki 4 mm. Niestety we wszystkich marketach, w których pytałam, najmniejsza szerokość cięcia to 10 cm, a pokrywka ma minimalnie mniej i 10 cm nie pozwoli na wsunięcie zamiennika, stąd zamówiłam deskę stanowiącą dwukrotność mojej potrzeby, czyli 9,75 cm x 2 – w sumie 19,5 x 35 cm, a następnie deskę rozcięłam na pół już w domu. Wyszlifowałam brzegi i zamienniki gotowe! Od tego momentu wystarczyło odrobinę inwencji i raz za razem zaczęły powstawać kolejne zabawy dla mniejszych i większych dzieciaczków. Niektóre banalnie proste, inne wymagały odrobinę pracy. Część za marne grosze, do kilku musiałam dokupić elementów, a już niebawem zaprezentuję pierwszy projekt z serii „zamień wino na wiertarkę 😉

Kilka uwag praktycznych:

  1. Nie docinajcie przykrywki na długość dokładnie taką jak wymiar skrzynki. Może być potem problem z wysunięciem deski, zwłaszcza na etapie przygotowania zabawy. U nas przykrywka wystaje na 1 cm, więc zawsze jest za co chwycić.
  2. Maksymalna grubość deski, jaka da się u nas wsunąć to 5 mm, a to oznacza, że żaden element umiejscowiony w desce nie może zbytnio wystawać z drugiej strony. Jeśli wbijamy gwoździe, wkręcamy śruby itd. pilnujemy, aby nie przeszły na wylot, lub jeśli przejdą, to minimalnie, ponieważ inaczej nie wsuniemy/wysuniemy deski z pudełka. Chyba, że zamierzamy każdorazowo odkręcać problematyczny element, ale nie o to tutaj raczej chodzi. Ma być szybko i sprawnie.
  3. Odnośnie punktu powyższego.. Generalnie przygotowanie zabawy dla dziecka powinno przebiegać szybko i sprawnie, więc stawiamy na prostotę wykonania. Nawet jeśli obróbka przykrywki zajmie dłużej, to montaż gotowej zabawki nie powinien nastręczać trudności, aby nas nie zniechęcać do wyciągania zabawki. Komu by się chciało spędzić 20 minut montując zabawkę, która posłuży dziecku kolejne 10 minut, zanim się znudzi?
  4. Odnośnie dwóch punktów powyżej… Jeśli montaż jest niezbędny przed zabawą, dlaczego nie zrobić z niego elementu edukacyjnego? Jeżeli do zabawy trzeba ustawić np. kije, można poprosić dzieciątko, aby zrobiło to już samo. Już wkładanie przedmiotów w otwory może być nie lada wyczynem :)
  5. Z uwagi na wygodę, sugeruję drobne elementy zabaw trzymać w woreczkach strunowych, każda zabawa oddzielnie, aby nie szukać zbyt długo elementów składowych. Można je trzymać wewnątrz skrzynki, a poszczególne wymienne przykrywki osobno w pudełku poza zasięgiem malucha (zwłaszcza, jeśli od spodu coś będzie wystawać albo rogi deski będą ostre). Raz wsunięta deseczka w skrzynkę powinna być bezpieczna pod tym względem, bo maluch nie ma dostępu do środka (lub jest pod nadzorem).

Jak przy każdej zabawce robionej w domu, przed rozpoczęciem zabawy upewnijcie się, czy któryś element się nie poluzował, nie odkleił bądź w inny sposób nie stanowi zagrożenia dla malucha, zwłaszcza takiego, które jeszcze może mieć tendencje do wkładania przedmiotów do buzi, uszu itd. Każdy rodzic powinien sam najlepiej ocenić, czy dana zabawa jest odpowiednia dla dzieciaczka!

Poniżej będę stopniowo dodawać linki do gotowych projektów…

Liczydło -> klik

edu-box liczydło

Żetony -> klik

edu-box żetony

Industrialna przeplatanka -> klik

przeplatanka

Pomponiaste dziuple -> klik

pompony

Tor dla szklanych kulek -> klik

tor dla kulek

Recykling dla najmłodszych -> klik

recykling

Sorter kształtów -> klik

sorter

Labirynt iście 3D -> klik

labirynt

Zręcznościowa winda -> klik

winda

Magnetyczne wyprawy -> klik

labirynt

 

Chustki magika -> klik

chusteczki

 

Wodny sorter -> klik

sorter

Karabińczyk w dłoń -> klik

karabińczyki

 

Kłódki bez tajemnic -> klik

kłódki

Literki w dłoń -> klik

alfabet

Boisko do piłki oddechowej -> klik

boisko

 

Przeplatanka z pszczółką -> klik

przeplatanka

Zwierzątka do nory -> kręgle

Bilard dla maluchów -> klik

bilard

 

Kulka ZEN -> klik

zen

Atak pająków -> klik

halloween

Sorter z przykrywkami -> klik

sorter

Sorter na okrągło -> klik

sorter

Szlaczki -> klik

szlaczki

Drewniany tangram -> klik

tangram

Similar posts

Zapisz się na newsletter

Najnowsze komentarze

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.