Lego-tangram

W pewnym momencie moje dziecko dostało więcej klocków Lego, niż była w stanie opanować. Trzeba było coś z nimi zrobić, to dlaczego nie coś pożytecznego? Wybrałyśmy 8 klocków, każdy w innym kolorze i ułożyłyśmy konstrukcję. Tata zrobił zdjęcie, mama jedną konstrukcję zamieniła na trzy. I tak jeszcze kilka razy. W ten oto sposób powstał „Tangram dla maluchów”. Wiem, teoretycznie nie jest to tangram, ale zasada ta sama. Mamy zamknięty zbiór klocków i obrazek, który należy z nich ułożyć. Świetnie ćwiczenie na znajomość kolorów, wzorów, logicznego myślenia, planowania.. Całkowicie inny rodzaj zabawy, a przecież klocki te same..

Dla tych, którzy chcą przygotować własny zestaw – instrukcja poniżej.

Dla tych, którym zależy na czasie – nasza książeczka do pobrania tutaj. Jeśli nie macie takich samych kolorów, też się da! A i poziom trudności wyższy bo patrzymy na kształt a nie kolory :)Tangramowe lego


Potrzebne materiały:

– klocki Lego lub podobne

– aparat fotograficzny lub telefon komórkowy z aparatem

– komputer z oprogramowaniem graficznym/tekstowym

– linijka

– nożyczki

– papier

– drukarka

– laminator

– dziurkacz

– metalowe kółko

– nitownica (opcjonalnie)


Instrukcje:

 1. Z klocków układamy dowolne konstrukcje i je fotografujemy. Najlepiej zdjęcia robić na jasnym, jednolitym tle, przy świetle dziennym, uważając, aby nie rzucać na klocki cienia swoją osobą. Tworzymy tyle konstrukcji, ile przyjdzie nam do głowy. Ewentualnie można zrobić mniej i popracować w programie graficznym (zmiana kolorów, usunięcie elementów itp.).
 2. Gotowe zdjęcia umieszczamy w dokumencie typu Word lub inDesign. Ja na tym etapie porównałam rozmiar faktycznego klocka z klockami na ekranie i tak zmieniałam rozmiar obrazka, aby po wydruku rozmiar klocków na zdjęciu odpowiadał rzeczywistemu (jeśli ktoś jest ciekaw, standardowy klocek Duplo ma wysokość 1,9cm :))
 3. Na etapie projektowania można dodać elementy ozdobne, ramki, okładkę, swoją własną nazwę..
 4. Gotowy projekt drukujemy. W razie potrzeby można pociąć go na strony.
 5. Wydrukowane konstrukcje układamy od najmniejszej liczby elementów do największej lub zachowujemy element losowości. Ja poukładałam w kolejności – w ten sposób łatwiej mi zasugerować którąś stronę, wiedząc czy poziom trudności jest odpowiedni.
 6. Poszczególne strony można zalaminować. Ten etap można pominąć, ale z doświadczenia wiem, że w ten sposób książeczka dłużej wytrzyma..
 7. Każdą stronę dziurkujemy dziurkaczem.
 8. Jeśli posiadamy nitownicę, można dodać nity, które wzmocnią dziurkę i uniemożliwią jej rozdarcie. Uwaga: nity zwiększają grubość kartki, więc i książeczka automatycznie staje się grubsza i kółko musi być większe.
 9. Strony spinamy kółkiem do kluczy. Wygodnie jest, gdy jest to kółko otwierane, ale jeśli takiego nie mamy, może być zwykłe kółko do kluczy. Wskazówka: aby oszczędzić palce/paznokcie ciągłym otwieraniem kółka, idealnie sprawdza się do tego rozszywacz. Ząbki idealnie chwytają drucik i pozwalają wygodnie włożyć kartkę!Tangramowe legoTangramowe lego
Similar posts
 • akuku

  ekstra :)

 • Marlena Didyk

  rewelacja! a czy mogłaby Pani udostępni zdjęcia w pliku pdf? :)pozdrawiam

  • http://www.lilioweprojekty.pl Liliowe Projekty

   Dziękuję! Poszło na maila :)

   • http://www.serialeonline.pl/nick/268356/Malenstwosylwia335 Malenstwosylwia335

    mam pytanie czy, czy mogłaby Pani udostępnić zdjęcia w pliku pdf? mój mail artemiuk82@wp.pl

    • http://www.lilioweprojekty.pl Liliowe Projekty

     Książeczka jest do pobrania ze strony – w pierwszym akapicie jest link :)

Zapisz się na newsletter

Najnowsze komentarze

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.