Szybki alfabet

Dzieciaki lubią ze sobą konkurować. Dorośli również. Uważam, że nie ma nic złego w odrobinie zdrowej walki także podczas nauki. Tym razem zabawę z punktacją zrobiłam z nauki alfabetu. Gra ma świetne zastosowanie dla maluchów, które dopiero się uczą literek, ale także dla dzieciaków, które są na etapie pierwszych słów, w tym po angielsku. Przyjemne z pożytecznym :)

Zabaw możemy zorganizować bardzo dużo. Od prostej polegającej na ułożeniu alfabetu w kolejności od początku do końca, albo od końca do początku (o wiele trudniejsze!) do bardziej skomplikowanych, np. jakie słowa ułożysz z wybranych literek. Jednak najwięcej emocji budzi gra na refleks. Zbieram wszystkie literki w kupkę i trzymam je w zasłoniętej dłoni. Na hasło „trzy, cztery” na stół wykładam szybko pierwszą losową literkę i proszę o maksymalnie szybkie wymyślenie, jakie słowo na tą literkę się zaczyna. Osoba, która odpowie najszybciej dostaje punkt. Pozostałe osoby wprawdzie punktów nie dostają, jednak proszone są o wymyślenie swoich słów, innych niż już podane. W ten sposób poszerzają swoje słownictwo. Można wcześniej ograniczyć propozycje, np. tylko do rzeczowników. Gdy wszyscy odpowiedzą na stole pojawia się kolejna literka, i tak dalej, aż alfabet się skończy. Pamiętać należy, że w niektórych przypadkach nie mamy aż tylu wyrazów, jak np. przy literze Y, więc nie możemy oczekiwać, że każde dziecko wymyśli inne słowo.Szybki alfabet


Potrzebne materiały:

– wydrukowany alfabet (można pobrać stąd). Alfabet posiada narysowane zwierzątka, ale nie są to zwierzątka, których nazwy zaczynają się na daną literkę, nawet jeśli przypadkowo coś się pokrywa, jak np. P-Pig)

– laminator (opcjonalnie)

– karton i klej (opcjonalnie)

– nożyczki


Wykonanie:

  1. Drukujemy cały alfabet drukowanymi literami, tak aby można go było pociąć na kartoniki, każda literka osobno. Mogą to być kwadraciki o boku 4cm. W zależności od zastosowania, usuwamy niektóre literki (Ł albo Q,X,V)
  2. Laminujemy alfabet lub naklejamy go na karton.
  3. Tniemy alfabet na poszczególne literki.

 

Similar posts

Zapisz się na newsletter

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.