Świąteczne szarady

Napisałam kiedyś posta o filmowych kalamburach. Pomyślałam sobie, że tak wiele gier posiada swoje świąteczne wersje, dlaczego nie zabawy słowne? Przygotowałam zatem kalambury w wydaniu zimowym.

Nasze szarady adresowane są przede wszystkim dla tych młodszych graczy, aczkolwiek nie widzę problemu, aby grała cała rodzina razem. Nie chodzi przecież o zdobywanie punktów (może chociaż i też), ale przede wszystkim o dobrą zabawę w świątecznym nastroju. Warto wspomnieć, że kalambury są tradycyjną zabawą w Wielkiej Brytanii zwłaszcza podczas Świąt i Sylwestra, więc widać coś w tym jest.

Zatem, jeśli chcecie rozruszać szare komórki po kolacji wigilijnej albo przy popołudniowym ciastku w drugie święto, zachęcam do zabawy!szarady

Nasze szarady to zbiór słów (rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, zwroty), które w jakiś sposób nawiązują do Świąt i zimy. Można na początku rozgrywki ustalić o jaką kategorię słowa chodzi, chociaż nie jest to konieczne (z pewnością podniesie poziom trudności). Strony z hasłami można przed rozcięciem zalaminować, aby starczyły na dłużej. Przygotowałam wersję dwustronną dodając grzbiet każdej karteczce, ale to również można podczas wydruku pominąć. Zestaw do pobrania tutaj.

Tak jak w przypadku zwykłych szarad tutaj, zasady możemy dostosować dowolnie. Jedna osoba losuje i przedstawia pozostałym. Można podzielić się na drużyny i grać na czas/punkty. Można pokazywać, można rysować, można alternatywnie, można kostką rzucać, aby ustalić czy pokazujemy czy rysujemy. Jak to z atrakcjami w okresie świąt bywa, bez stresu. Chodzi przecież o miłe spędzenie czasu w przyjacielskim gronie.szarady

Kalambury są także bardzo pożyteczne z innych względów, zwłaszcza, gdy biorą w nich udział dzieci. Są rozwijające, motywujące, wskazują na korzyści z pracy zespołowej, a jednocześnie uczą spojrzenia z innej perspektywy, gdy trzeba wyjaśnić hasło osobie, która najprawdopodobniej nie ma o danej kategorii pojęcia.. A oprócz tego to po prostu fajna, prosta i taniutka zabawa dla całej rodziny! Warto przemyśleć temat :)

Similar posts
  • kasia_kkk

    Wydrukowane :) W święta będziemy grać :)

    • http://www.lilioweprojekty.pl Liliowe Projekty

      Rewelacja :) Udanej zabawy!!

Zapisz się na newsletter

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.