Robimy tęczowy ryż

Robienie tęczowego ryżu to fajna zabawa.. Barwiony ryż jest mokry, więc jego ugniatanie i mieszanie to dobre ćwiczenie dla dłoni, także dla malucha, który na własne oczy może przekonać się, jak kolor biały nagle staje się różowym albo błękitnym…

O ogromnej ilości zalet tęczowego ryżu pisałam tutaj, a propozycje możliwych zastosowań opisuję tu.  Nie mogę się nachwalić, jak fajna jest to zabawka. Wykonywałam nawet kolorowe zestawy na zamówienie! :)


Potrzebne materiały:

– ryż, najtańszy jaki jest dostępny w sklepie

– barwniki spożywcze (na wypadek, gdyby nasze dziecko postanowiło w przerwach nasz ryż jeść, czego nie zalecam!)

– woreczki strunowe, ja korzystam z worków marki Ziploc (podobne do nich można dostać w Ikei, ale jednak nie mogą się równać z jakością marki Ziploc – używam ich do wszystkiego, nawet raz do transportu złotej rybki :)

– ocet

– olejek eteryczny

– papier do pieczeniaBarwimy ryż


Wykonanie:

  1. Do szczelnego woreczka (lepiej nie pobrudzić sobie rąk) wlewamy jedną łyżkę stołową octu.
  2. Dodajemy barwnik w ilości wystarczającej do uzyskania odcienia, jaki nas interesuje.
  3. Wsypujemy 1-1 ½ szklanki ryżu.
  4. Dodajemy kroplę olejku eterycznego celem zniwelowania zapachu octu.
  5. Woreczek zamykamy i ugniatamy tak, aby cały ryż został pokryty barwnikiem. Jeśli widzimy, że stało się to bardzo szybko, można to oznaczać, że daliśmy za mało ryżu. Wówczas zalecam dosypać ryżu do woreczka, aby cała wilgoć została wchłonięta.Barwimy ryż
  6. Zabarwiony ryż przesypujemy na papier do pieczenia i pozostawiamy do wyschnięcia.Barwimy ryż
  7. Ryż po ok. godzinie można przełożyć do pojemnika lub czystego woreczka. Początkowo będzie sklejony, ale z łatwością można go rozbić na ziarenka.
  8. Jeżeli zamierzamy barwić ryż kilkoma kolorami, sugeruję zaczynać od jaśniejszych – wówczas możemy wykorzystać ten sam woreczek kilka razy.
  9. Ryż będzie miał zapach dość długo, więc zalecam do wszystkich partii wykorzystać tego samego olejku. Na 99%, jeśli nie będziemy stali na straży, poszczególne kolory i tak ostatecznie skończą jako tęcza, więc dobrze, aby zapachy się ze sobą nie kłóciły.
  10. Zapach nie powinien być męczący. Z czasem będzie zanikał, zwłaszcza, jeśli jak my, pozostawicie ryż w otwartym pojemniku na dłużej.Gotowy ryż

Istnieją inne sposoby barwienia ryżu, np. zamiast octu można dać np alkohol. Wersja z octem wydaje się jednak najprostsza i najbardziej skuteczna. Alkohol bądź ocet są niezbędne, jeśli nie chcemy, aby ryż brudził rączki naszego dziecka podczas każdej zabawy.

Similar posts

Zapisz się na newsletter

Najnowsze komentarze

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.