Umiejętność samodzielnego ubierania się i zakładania bucików jest wielce potrzebna, a im wcześniej tym lepiej. Z jednej strony ułatwia nam to życie (wszyscy ubierają się jednocześnie, nawet jeśli niektórzy troszeczkę wolniej…), a drugiej są to pierwsze kroki w kierunku samodzielności. Dzieci, które znam, bardzo się cieszą, gdy mogą o sobie powiedzieć „Jestem taki duży, sam potrafię założyć kurteczkę!” A jak najlepiej nauczyć dziecko zapinania guzików? (O wiązaniu bucików i zapinaniu zamka błyskawicznego już niedługo). Można dać dziecku ubranko, aby ćwiczyło na misiu, i to może nawet być zabawne. Ale skąd wziąć tak dużego misia? Nie każdy przecież takiego ma
W takiej sytuacji proponuję ozdobny, guziczkowy łańcuch! Dzieciątko może stworzyć sobie ciekawą ozdobę/zabawkę jednocześnie ćwicząc zdolności manualne. Na dodatek zabawa może odbywać się w zupełnej ciszy! Sama radość 😉
Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym przy tej okazji nie dodała innego aspektu edukacyjnego.. Kolorowe guziczki aż się proszą o naukę kolorów W tym celu, jako uzupełnienie zabawki, zrobiłam patyczki z opisem koloru. Patyczków jest dokładnie tyle, ile guziczkowych ogniw, więc mogę w ten sposób wskazywać kolejność kolorów w łańcuchu. A żeby tego było mało, na odwrotnej stronie mamy kolory po angielsku
Potrzebne materiały:
– kolorowy filc
– guziki w różnych kolorach i kształtach (najlepiej, aby guziczki nie były zbyt małe. Ja wybrałam takie w kolorach pasujących do filcu.)
– igła/nić
– nożyczki
– patyczki do lodów
– klej
– długopis żelowy (markery w drewnie się rozpływają, a zwykłe długopisy nie chcą pisać. Do tej pory ze sprawdzonych sposobów najlepszy okazał się długopis żelowy, chociaż czasami trzeba kilka razy poprawić).
Wykonanie:
- Z filcu wycinamy paski o szerokości 3 cm i długości 7 cm
- Na końcu jednego paska przyszywamy guzik. Może on być kolorystycznie dopasowany, albo przeciwnie, całkowicie odmienny. Kolory zbliżone ułatwią naukę kolorów, jeśli chcemy z tej okazji skorzystać… Staramy się, aby mocowanie było dobre, aby guzik się nie urwał, a potem nie został np. połknięty.
- Na drugim końcu paska wykonujemy nacięcie, tak aby przez powstałą szczelinę można było przełożyć guzik.
- Jeżeli mamy czas i cierpliwość, każdą dziurkę można obszyć „na okrętkę”, przez co dziurka nie będzie nam się powiększać, gdy maluch użyje większej siły
- Podobnie postępujemy z każdym kolejnym paskiem.
- Paski z rozpiętymi guzikami przekazujemy maluchowi z instrukcją, aby utworzył łańcuch z pasków. Możemy pokazać dwa pierwsze ogniwa, aby łatwiej mu było zacząć.
- Jeżeli do kompletu chcemy zrobić również patyczki z kolorami, z każdego koloru filcu użytego na ogniwa wycinamy wąski pasek i przyklejamy go do patyczka.
- Na środku patyczka określamy, jakiego koloru jest przyklejony kawałek filcu oraz ewentualnie z drugiej strony patyczka podajemy kolor w innym języku.
- Układamy patyczki i prosimy o stworzenie łańcucha z dokładnie taką kolejnością ogniw.
Najnowsze komentarze