Butelki sensoryczne -ciepło/zimno

W procesie poznawania świata bardzo dużą rolę odgrywa dotyk. Małe dzieciątko dotyka wszystkiego, a gdy nauczy się poruszać o własnych siłach, choćby na brzuszku, dociera nagle do miejsc, które nam wydawały się mu niedostępne, bezpieczne, jak np. kuchnia. Jednym z podstawowych umiejętności, jakie dziecko szybko musi nabyć, to rozpoznawanie co to zimno i ciepło, aby móc odpowiednio się zachować, gdy powiemy, aby nie dotykało piecyka bo jest gorący.. Zaledwie kilka przedmiotów i zabawka edukacyjna gotowa!


Potrzebne materiały:

– dwie plastikowe butelki (przy szklanych jest ryzyko rozbicia i gorzej się je trzyma)

– dwie nakrętki na butelki w kolorze niebieskim i czerwonym

– drobne przedmioty w kolorze niebieskim i czerwonym ( w moim przypadku szklane i plastikowe kamyczki, guziki, druciki kreatywne, wstążka – przedmioty zróżnicowane, aby zachowywały się w wodzie w różny sposób)

– ciepła i zimna woda


Wykonanie:

 1. Wybieramy dwie butelki po napojach. Ja wybrałam dwie takie same, ale w jednej wymieniłam nakrętkę na czerwoną, aby zachować kolorystykę).

  Butelki z kolorowymi nakrętkami

  Butelki z Kropli Beskidu świetnie się nadają.

 2. Butelki myjemy wodą z mydłem i usuwamy etykiety. Butelek nie wyparzamy, gdyż zbyt wysoka temperatura wody może nam je uszkodzić.
 3. Drobne przedmioty wrzucamy do butelek, do jednej tylko czerwone, do drugiej niebieskie.Drobne przedmioty do butelek
 4. Jedną butelkę wypełniamy zimną wodą, drugą ciepłą, uważając, aby woda nie była za gorąca. Z jednej strony nie chcemy oparzyć dziecka, z drugiej zbyt wysoka temperatura może wpłynąć na plastik butelki.
 5. Butelki dobrze zakręcamy odpowiednimi nakrętkami.
  Gotowe butelki sensoryczneGotowe butelki sensoryczne
 6. Podajemy obie butelki dziecku i zachęcamy do dotykania i obserwowania przedmiotów wewnątrz butelek. Możemy tłumaczyć znaczenie kolorów, zachowanie przedmiotów w wodzie.

  Zuzia testuje butelki na policzku..

  Zuzia testuje butelki na policzku..

Similar posts

Zapisz się na newsletter

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.