Budujemy nowy dom…diorama..

Chrześniak mojego męża ma 3 latka. Jest wielkim fanem straży pożarnej i autek jako takich, jak to niejeden chłopak.  Chłopcom zatem w prezencie kupuje się kolejne autka, i następne, bo tych nigdy dość :) Martwił mnie jednak fakt, że nawet najbardziej uprzejmie dziecko, otrzymując setne autko, nie będzie w stanie ukryć lekkiego znudzenia. Dlatego na ostatnie urodziny naszego trzylatka postanowiłam dodać do prezentu odrobinę oryginalności.

Diorama - budowaMianowicie, wręczyliśmy solenizantowi dioramę. Dla nieświadomych wyjaśniam: według słownika diorama to „obraz półplastyczny; dająca wrażenie przestrzenności aranżacja ekspozycji, w której znajdujący się w tle obraz (lub fotografia) połączony jest z umieszczaną na pierwszym planie makietą plastyczną i innymi realnymi rekwizytami”, a w odróżnieniu od panoramy, przedstawia tylko wycinek horyzontu. Teoretycznie tło powinno być proporcjonalne do ekspozycji, ale tutaj poszłam na lekkie ustępstwo :)

Diorama - budowa - widok ogólnyNasza diorama tematyką poruszała budowę. Wiedziałam, że zabawek z tego zakresu chłopak miał niewiele, więc istniała duża szansa, że prezent będzie interesujący chociażby z tego powodu..

(Zrobiłam zdjęcie przed i po zakończeniu prac twórczych, ale niestety gdzieś mi się fotki zapodziały, więc przedstawiam już gotowe dzieło.)

Diorama powstała w oparciu o kartonowe pudło ze sklepu Ikea, w którym to pudle do naszej firmy dotarły ramki na zdjęcia (jestem pewna, że w tej chwili połowa pracowników mojego biura podejrzewa, iż po godzinach dorabiam zajmując się utylizacją odpadów papierowych i plastikowych :) ). Pudło było dość duże, a co najfajniejsze, tylna ścianka była wysoka, a przednia nie, dzięki czemu nie musiałam wycinać odpowiedniego kształtu. Przycięłam jednak boki pudełka – chciałam uzyskać większy dostęp do powierzchni do zabawy.

Diorama - budowa - młotTrzy ściany pudełka wykleiłam zdjęciem już istniejącej budowy. Panoramiczne zdjęcie wydrukowałam i zwyczajnie przykleiłam klejem Mod Podge. Nie pokrywałam zdjęcia dodatkowo lakierem z zewnątrz, gdyż stwierdziłam, że zabawa jest na sucho, więc wilgoć nie stanowi zagrożenia. Jeśli się przyjrzeć, źle docięłam zdjęcia, przez co w rogach mamy dwa razy to samo ujęcie, ale nikt do tej pory tego nie zauważył, a jeśli zauważył, nie skomentował :) Z pewnością nie psuje to jednak zabawy!Diorama - budowa - dźwig

Dno dioramy wypełniłam kamyczkami, które wcześniej przepłukałam pod bieżącą wodą i wysuszyłam. Budowa budową, ale brudno być nie musi… Do kamieni włożyłam kilka odcinków rurki pcv (taka nasza instalacja), niektóre też zakopałam w kamieniach, aby mały budowniczy mógł się na nie natknąć podczas zabawy.. Patyczki z lodów przycięłam (usunęłam zaokrąglone końce) i ustawiłam jako deski i rusztowania.Diorama - budowa - koparka

Całość uzupełniłam tematycznym zestawem zabawek. Kupiłam komplet pt. Pojazdy budowlane, w którym były także takie elementy jak pracownicy, barierki i znaki. Widziałam, że podobnych kompletów było kilka, każdy odrobinę inny, z innymi znakami i ludzikami, więc łatwo można dobrać odpowiedni do celu.Diorama - budowa - walec

Prezent okazał się trafiony, a solenizant wraz z kuzynem ochoczo przystąpili do pracy na budowie! Nawet Zuzia miała ochotę przyłączyć się do zabawy..Diorama - budowa w akcji

Z doświadczenia wiem, że zabawę zawsze uatrakcyjnia wprowadzenie świata zewnętrznego do domu. Mogą to być muszelki, szyszki, kamienie czy patyki. Takie elementy zazwyczaj dodają kolejnego wymiaru do zabawy i witane są z entuzjazmem. A taka diorama to przecież podwórko w kartonie! Idealne rozwiązanie na dni deszczowe i zimowe, gdy zabawa na dworze nie pozwala na kopanie w ziemi..

W taki oto sposób wręczyliśmy dość typowy prezent dla chłopca w dość nietypowy sposób! Przyznam, że samo tworzenie dioramy sprawiło mi ogromną ilość radości, a w planach mam jeszcze przynajmniej dwie, także dla Zuzi… Jak już wspomniałam kiedyś, jako dziecko była ze mnie chłopczyca i widać, coś z niej jeszcze zostało :) Przyznajcie sami, czy taki obrazek nie zachęca do odgrywania ról i zabawy autkami?

Similar posts
  • http://perfekcyjnawdomu.pl Kinga

    Bardzo mi się podoba :)

  • http://www.lilioweprojekty.pl Liliowe Projekty

    Dzięki! :) kolejne dioramy stoją w kolejce stu pomysłów..

Zapisz się na newsletter

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.