Latające kółko i krzyżyk

Gra w Kółko i Krzyżyk jest stara jak świat.  Pisząc te słowa z ciekawości sprawdziłam i faktycznie, niektóre źródła podają, że pierwsze wersje tej gry powstały w starożytnym Egipcie! Niemniej jednak, faktem jest, że dorosłych gra szybko nudzi, więc najczęściej grają w nią dzieci. Ale gdyby tak dodać element zręcznościowy do gry? Sytuacja od razu robi się ciekawsza.. Do tego jeszcze pobyt na świeżym powietrzu, troszkę ruchu, odrobina szczęścia i przepis na dobrą zabawę gotowy!

Latające Kółko i Krzyżyk jest banalnie proste do zrobienia i grania. Cała zabawa polega na tym, iż gracze, jak w standardowej wersji, umieszczają swoje znaki w kratkach, ale nie długopisem na kartce papieru, lecz za pomocą frisbee na ziemi. A frisbee nie zawsze ląduje tam, gdzie powinno! Stąd przebieg gry jest często nie do przewidzenia i chociaż ratujemy sytuację, czasami możemy przegrać z kretesem! Gra jest świetna na wolne popołudnie w ogródku czy na plaży i mogą w nią grać zarówno dzieci jak i dorośli. A wykonać ją można nawet za kilka złotych :)


Potrzebne materiały:

– cerata z białą flizeliną (na białym dobrze widać i linie i talerze)

– czarny marker lub taśma izolacyjna

– frisbee, co najmniej 8 sztuk, albo np.okrągłe przykrywki od ciastek

– nożyczki

– metr krawiecki (opcjonalnie)


 

Wykonanie:

  1. Ceratę, jeśli jest prostokątna, przycinamy do kwadratu. Jeśli nie mamy wcale, możemy od razu kupić tyle, ile wynosi jej szerokość. W tej chwili w sklepach standardowa szerokość ceraty to 1,40 m, więc można kupić 1,40 mb i pozbywamy się kłopotu z docinaniem :) Przed zastosowaniem ceraty próbowałam wykorzystać zasłonę do prysznica. Kupiłam najtańszą, jaka była dostępna, ale okazała się beznadziejna, miękka, lekka, unosiła się przy najmniejszym podmuchu wiatru (nawet jeśli rogi były przymocowane, nadal środek się podnosił). Trudno też się po tym rysowało – generalnie nie polecam. Nie testowałam grubszej zasłony, bo się zraziłam, ale może taka porządna ciężka zda egzamin, podobnie jak cerata? Jeśli ktoś przetestuje, chętnie się dowiem… Cerata i zasłona mają taką zaletę, że są wodoodporne, więc można je położyć i na mokrej od rosy trawie i mokrym piasku i nic im się nie stanie..kik-1
  2. Na naszym materiale, niech będzie, że ceracie, rysujemy lub taśmą izolacyjną nanosimy linie, jak w tradycyjnej grze. Jeżeli chcemy być super dokładni, odmierzamy metrem krawieckim plus/minus 46,5cm od krawędzi i rysujemy pierwszą linię, drugą równoległą za kolejne 46,5cm (wymiary przybliżone, przy założeniu, że nasza powierzchnia to kwadrat o boku 140cm). Jeżeli nie mamy metra krawieckiego, przed rysowaniem przechodzimy wzdłuż krawędzi i liczymy kroki/stopy i dzielimy na trzy :) Sposób szczególnie przydatny, jeśli jesteśmy na plaży, mamy frisbee, a nie mamy ceraty. Wówczas krawędzie można wytyczyć patykiem na piasku :)kik-2
  3. Przygotowujemy frisbee. Idealnie by było, gdybyśmy dysponowali talerzami w dwóch kolorach po minimum 4 sztuki w każdym. Na allegro widziałam talerze w cenie 2,50zł za sztukę, co jest do przeżycia, zważywszy na ilość zastosować frisbee (więcej w innych postach). Wówczas nie trzeba rysować nawet oznaczeń, bo wiemy, który jest czyj. Jeżeli kolory są różne lub wszystkie jednakowe, markerem lub taśmą izolacyjną nanosimy oznaczenia kółka i krzyżyka.kik-3
  4. Jeżeli natomiast wcale nie mamy oryginalnych frisbee, możemy takie zrobić samemu. Świetnie do tego celu przydają się pokrywki od okrągłych pojemników na ciastka, takich jak pierniczki. Przykrywki są lekkie, odpowiedniego rozmiaru i fabrycznie lekko wypukłe, co sprawia, że w locie całkiem nieźle się spisują. Wystarczy tylko zjeść 8 pudełek ciastek i zabawka gotowa :)kik-5kik-6

Zasady gry:

Jako, że gra może zależeć od różnych czynników, takich jak umiejętności, przypadek czy wiatr, należy przed rozgrywką ustalić dwie kwestie:

  1. W przypadku, gdy frisbee wyląduje poza polem gry: gracz powtarza rzut do momentu, aż frisbee wyląduje na obszarze gry lub frisbee pozostaje poza polem gry. Jeśli jednak obaj gracze stracą swoje frisbee w ten sposób, może się okazać, że dokończenie rozgrywki nie jest możliwe z powodu braku talerzy :)
  2. W przypadku, gdy frisbee wyląduje na polu, na którym już znajduje się dysk: gracz wykonuje rzut ponownie do momentu umieszczenia talerza na pustym polu, ‘nowe’ frisbee zbija ‘stare’ (‘stare’ zdejmuje się z pola), albo oba talerze obowiązują jednocześnie. Opcja ‘zbijania’ sprawia, że można komuś nieźle pokrzyżować szyki, natomiast obowiązywanie obu talerzy zwiększa napięcie podczas gry, ponieważ może się okazać, że dwie osoby jednocześnie mają szansę wygrać.

Usuwanie talerzy z pola gry ma według mnie sens tylko wtedy, gdy dysponujemy dużą ilością talerzy. Wydaje się, że najrozsądniej jest, gdy talerze wracają do gry, wówczas gra zakończy się wygraną jednej ze stron lub remisem, a nie utknie z powodu braku frisbee..

Similar posts
  • http://perfekcyjnawdomu.pl Kinga

    Pomysłowe :)

Zapisz się na newsletter

Najnowsze komentarze

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.