Spersonalizowane podstawki

Gdy wracamy z wakacji myślami zawsze jeszcze długo pozostaję w miejscu, które odwiedziliśmy. Piękne wspomnienia sprawiają, że humor się poprawia, uśmiech pojawia się na twarzy. Dlatego jednym ze sposobów na utrwalenie naszych podróży to zakup kubka ceramicznego, który potem służy nam do picia kawy (mój mąż) czy herbaty (ja). Ale kubki, nawet najpiękniejsze, nie zawsze oddają piękna miejsc, które odwiedzamy. Stąd pomysł na uzupełnienie przyjemności z picia napojów – spersonalizowane podstawki pod kubki. Teraz relaksując się przy herbatce przy okazji spoglądam na zdjęcie i od razu łatwiej myślami wrócić do czasu beztroskiego urlopu :)


Potrzebne materiały:

– szklane kwadraty (ja zamówiłam zestaw 4 kwadratowych szklanych płytek o wymiarach 10x10cm u szklarza, za co zapłaciłam 9zł. Szkło ma grubość 3mm, więc jest ciężkie, na czym mi zależało, a jednocześnie nie stłucze się tak szybko. Szkło jest zwykłe, a nie nietłukące, więc ryzyko zawsze istnieje, ale jeszcze nigdy nie miałam problemu. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że krawędzie mają być stępione – w takiej postaci płytki są bezpieczne w dotyku).

– wybrane zdjęcia w formacie 10×15

– taśma klejąca

– samoprzylepny filc w dowolnym kolorze, chociaż zalecam barwy ciemne (ewentualne plamy nie będą tak widoczne). Filc delikatnie podniesie krawędzie naszej podstawki, więc łatwo będzie się ją podnosić ze stołu, a jednocześnie zabezpieczy ją i nasz stół czy stolik. My posiadamy stolik kawowy o szklanym blacie, więc szkło na szkle szybko tworzy rysy i wydaje wyjątkowo nieprzyjemny dźwięk podczas przesuwania. Filcowy spód tłumi dźwięki i stanowi swego rodzaju amortyzację podczas stawiania kubka na podstawce.

– linijka

– skalpel

– nożyczki

– długopisPodstawki


Wykonanie:

 1. Szklaną płytkę kładziemy na wybranym zdjęciu i wybieramy kadr.Kadrujemy
 2. Odrysowujemy płytkę na zdjęciu (jeśli wycinamy je nożyczkami) lub od razu, posługując się płytką jak linijką, skalpelem wycinamy fragment zdjęcia o wielkości naszej płytki.
 3. Wycięte zdjęcie zmniejszamy o 3mm z każdej strony, aby zdjęcie było mniejsze niż nasza płytka. Jeżeli płytkę odrysowaliśmy długopisem to od razu można zdjęcie przyciąć do rozmiaru, jaki nam potrzebny, bez konieczności dwukrotnego cięcia. Generalnie zdjęcie musi być mniejsze niż nasza szklana płytka, aby umożliwić mocowanie taśmą. Nie zalecam zbytniego zmniejszania zdjęcia w stosunku do płytki, gdyż wówczas rośnie ryzyko, że taśma klejąca będzie widoczna (ewentualne pęcherzyki powietrza) co oszpeci nasze podstawki.Wykadrowane
 4. Wycięte i docięte zdjęcie odrysowujemy na naszym samoprzylepnym filcu i wycinamy nożyczkami (skalpelem trudno się tnie filc samoprzylepny). Zależy nam, aby wycięty filc miał rozmiar nie większy niż nasze zdjęcie, aby po przyklejeniu nie był widoczny. Mniejszy może być.Filc samoprzylepny
 5. Szklaną płytkę dokładnie czyścimy z jednej strony i odtłuszczamy (strona, na której będzie przyklejane zdjęcie).
 6. Suchą płytkę kładziemy stroną brudną do dołu, na niej kładziemy nasze zdjęcie wizerunkiem do dołu, a następnie każdą stronę zdjęcia przyklejamy paskami bezbarwnej taśmy klejącej. Najpierw kleimy dwie strony (np. góra i dół), a dopiero kolejne dwie (boki). Staramy się, aby taśma klejąca w rogach nie nachodziła na siebie (góra i bok), stąd po przyklejeniu pasków góra-dół, taśma na bokach powinna być odpowiedni krótsza.Kleimy zdjęcie
 7. Po przyklejeniu taśmy delikatnie dociskamy usuwając ewentualne pęcherzyki powietrza. Można posłużyć się czymś bardzo cienkim, aby docisnąć taśmę tuż przy krawędzi zdjęcia, uważając jednocześnie, aby taśmy w tym miejscu nie przeciąć.
 8. Na przyklejonym zdjęciu kładziemy nasz filc (jeszcze z warstwą ochronną) i sprawdzamy, czy jego rozmiar jest równy bądź mniejszy niż rozmiar naszego zdjęcia. Zależy nam, aby filc nie wystawał poza krawędzie. Jeżeli jest za szeroki, jest to moment na ostatnie poprawki.
 9. Gdy potwierdzimy, że nasz filc jest w idealnym rozmiarze, usuwamy warstwę ochronną i przyklejamy filc. Jeżeli nie jest on w kształcie idealnego kwadratu uważamy, aby go nie obrócić, inaczej dłuższy bok przykleimy do krótszego boku zdjęcia).Przyklejony filc
 10. Filc dociskamy.
 11. Obracamy podstawę i czyścimy jej powierzchnię.
 12. Podstawka gotowa!Podstawka gotowa

Zaznaczam, że podstawek wykonanych tą metodą nie można myć w zmywarce. Wystarczy im przetarcie szmatką, nawet wilgotną. Powinny wytrzymać ewentualne zalanie, ale wszystko zależy, czy podczas przyklejania taśmy klejącej nie powstały jakieś mikro otwory, przez które może dostać się wilgoć. Mam podstawi, które mają już 4 lata i nie wykazują oznak zniszczenia.

Zapisz się na newsletter

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.