Instagram na lodówce

Często bywa tak, że potrzebny nam jest prezent. Chcemy wręczyć jakiś drobiazg, pamiątkę, coś własnoręcznie zrobionego, unikatowego, a nie zwyczajny bibelot czy ozdóbkę, jakich wiele na sklepowych półkach. Ja też tak czasami mam, a najbardziej ostatni przypadek to święta.

Postanowiłam wykonać magnesiki na lodówkę [o zgrozo, te magnesy przejawiają się w co drugim poście…czy można już mówić o manii? 😉 ] Tym razem inspiracją był Instagram. Wprawdzie sama nie używam, ale podoba mi się sposób, w jaki prezentowane są zdjęcia. Coś jest w tych małych kwadracikach. Aby jednak zdjęcia nabrały przestrzeni, umieściłam je na…mozaice ceramicznej :) Widziałam w sieci coś podobnego i postanowiłam zrobić własne. A gdy już zaczęłam prace nad prezentem, stwierdziłam, że w sumie czemu by nie zrobić też kompletu dla siebie? Tak o to powstały miniaturowe zdjątka, wszystkie utrzymane w tematyce świąt i zimy, które pojawiły się u nas na lodówce.instagram

Niezaprzeczalną ich zaletą jest fakt, że wisiały tylko przez miesiąc w okresie około-świątecznym, a następnie wraz z pozostałymi ozdobami powędrowały do pudeł, po to, aby znowu zagościć na naszej lodówce za rok. W ten sposób zdjęcia się nam za szybko nie opatrzą, a dodatkowo będą wnosiły nutkę nostalgii, gdyż każde zdjątko to jakieś wspomnienie świąt i zim ubiegłych. Czy to nie uroczy drobiazg?


Potrzebne materiały:

– mozaika ceramiczna w kolorze białym (można taką kupić na arkusze, 121 sztuk w arkuszu, czyli świat i ludzie, ja zapłaciłam 10 złotych)

– wydrukowane zdjęcia w odpowiednim formacie

– klej z werniksem, np. Mod Podge

– nożyczki

– arkusz magnetyczny samoprzylepny (zalecam wyciąć jeden kwadracik z arkusza i przykleić do pustej mozaiki, aby sprawdzić, czy mozaika utrzyma się na lodówce, jednocześnie przytrzymując papier. Zbyt słaby magnes może nie podołać ciężarowi mozaiki. Ja w tym celu wykorzystałam arkusz o grubości 0,7 mm, ponieważ 0,4 mm był za słaby).

– jeśli arkusz magnetyczny samoprzylepny nie jest, wówczas jeszcze klej na gorąco

– biała farba akrylowa i pędzelek


Wykonanie:

  1. Poszczególne elementy mozaiki odklejamy od siatki, na której są osadzone. Powinny odejść dosyć łatwo.instagram
  2. Jako, że mozaika docelowo jest otoczona cementem, tynkiem, czy co tam na tej ścianie jest, boki poszczególnych kwadracików mogą nie być najładniejsze. Na pewno u mnie nie były. Jeśli tak jest, krawędzie malujemy białą farbą akrylową przy użyciu malutkiego pędzelka. Pozostawiamy do wyschnięcia.instagram
  3. Gdy nasza mozaika schnie, drukujemy nasze zdjęcia. Należy je przygotować w rozmiarze odpowiadającym naszej mozaice, czyli kadrujemy do kwadratu.
  4. Wycinamy zdjęcia, ja przycięłam je do rozmiaru mozaiki odejmując 1 mm z każdej strony, aby uzyskać białą krawędź.
  5. Gdy mozaika jest już sucha, przystępujemy do klejenia zdjęć. W tym celu nanosimy Mod Podge lub podobny na płytkę i przyklejamy zdjęcie, delikatnie palcami wyrównując powierzchnię i usuwając ewentualne pęcherzyki powietrza i nadmiar kleju pod zdjęciem.
  6. Pozostawiamy zdjęcie na 20 minut, aby klej wysechł i kleimy następne.
  7. Gdy klej pod zdjęciem wyschnie, nanosimy warstwę kleju z lakierem na zdjęcie. Malujemy cienką warstwą w jednym kierunku, np. góra-dół. Aby nie pozostawiać śladów po pędzlu do pokrywania zdjęcia zalecam pędzel z gąbki. Pozostawiamy do wyschnięcia.instagram
  8. Gdy pierwsza zewnętrzna warstwa wyschnie nanosimy drugą warstwę w kierunku lewo-prawo. Pozostawiamy do wyschnięcia.
  9. Z arkusza magnetycznego wycinamy kwadrat wielkości naszej mozaiki i przyklejamy. Jeśli arkusz nie jest samoprzylepny lub klej w arkuszu jest słaby, zalecam wspomóc się klejem na gorąco.instagram
  10. Gotowe magnesiki w stylu Instagram umieszczamy na metalowej powierzchni i cieszymy się ich widokiem :)instagram
Similar posts

Zapisz się na newsletter

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.